Mechanický pomeranč

Divadelní studio Marta, ulice Bayerova 5
23. dubna, 19:00

mechanicky-pomeranc.jpg

Překlad: Ladislav Šenkyřík
Režie: Barbora Chovancová
Dramaturgie: Jakub Liška
Scénografie: Magdaléna Paráčková
Hudba: Eva Dobružská

Hrají:
Čajina, vězeň, sestřička: Barbora Bezáková
Čajina, policajt, Emko, vězeň: Natálie Golovchenko
Pítrs: Viktor Harangi
Alex S.: Mark Kristián Hochman
Tupoun, vězeň, bejk: František Maňák
Ministr vnitra: Štěpán Princ
Žena spisovatele, bachař, Da Silva: Klára Anna Satinská
Barman, vězeň, Rubinstein: Petra Schovánková
Přepadený důchodce, policajt, vězeň, dr. Branom: Jakub Spišák
Čajina, vězeň: Magdalena Straková
Blázen v Korově, spisovatel Alexander, Deltoid, kaplan: Pavel Šupina
Georgeek, Téčko, dr. Brodsky, Rick: Karel Vondrášek

Vstupné: 100 Kč
Se vstupenkou na Brněnský Majáles: sleva 20 Kč
Studenti JAMU, konzervatoře a divadelní vědy FF MU: zdarma

Inscenace vznikla podle knihy Anthony Burgesse Mechanický pomeranč, známé díky kontroverznímu filmovému zpracování Stanley Kubricka. Hlavní hrdina Alex (hraje ho Mark Kristián Hochman) je vůdcem čtyřčlenné party dospívajících výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Alex žije jen pro tři věci: násilí, sex a pro hudbu Beethovena. Inscenátoři se snažili ukázat proces dospívání jako střet abstraktní touhy po nepojmenovaném ideálu s bezohledným pragmatismem mocenského systému. Zásadní pro ně byla také otázka po původu násilí jako takového.

Devadesátiminutová inscenace Mechanického pomeranče se odehrává v nespecifikované budoucnosti, především ale v hlavě hlavní postavy a vypravěče příběhu Alexe. Tomu je uzpůsoben i hrací prostor scénografky Magdalény Paráčkové, která stvořila jakési mnohovrstevnaté Alexovo mentální hřiště. Velmi důležitá je v inscenaci také hudba – pohání hlavního hrdinu Alexe a mění se spolu s ním. Ve Studiu Marta zazní hudba složená speciálně pro tuto inscenaci i známá klasická hudba od velikánů jako byli Hayden, Bach a zmíněný Beethoven.

V inscenaci Mechanický pomeranč účinkují studenti činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU. Ve Studiu Marta mají možnost osvojit si dovednosti potřebné k divadelní praxi. Během jednoho roku zde odehrají více než 100 představení. V letošní sezóně připravili kromě Mechanického pomeranče například inscenace Komedie o umučení, Elektra a Zlatý drak.

Pivní
partner
Hlavní partneři