Co patří světu//La part des choses

Industra STAGE, ulice Masná 9
16. dubna, 20:00

co-patri-svetu.jpg

Námět, režie, choreografie: Pierre Nadaud
Asistent režie, produkce: Marie Svobodová
Tvorba a interpretace: Tomáš Janypka, Silvie Kudelová, Jazmína Piktorová, Ekaterina Plechkova, Michal Nagy
Light design: Pavla Beranová, Luboš Zbranek
Kostýmy: Jana Tkáčová
Grafika: Hana Čichoňová

Být co nejblíže k sobě, v hovoru, v pohybu. Co nejblíže ke každému. Poslouchat. Poslouchat, co v nás rezonuje ze světa.

Co patří světu // La part des choses, to je pět sólových tanců, „modliteb“, doprovázených mluveným slovem, které pronáší chór. Slovo se střídá s tanečními „obřady“ (svatba, narození, pohřeb atd.). Inspiraci jsme čerpali v liturgii, která je obyčejná a téměř banální ve svých gestech a v provedení. Se všemi tvůrci jsme kráčeli ke hře, která se dotýká toho, co je tajemství (numinous). Přistoupili jsme k tématům, jako je vědomí, vina, nevinnost, násilí, něžnost a také věčnost, posvátnost, modlitba, liturgie, obřad, lineární čas a cyklický čas. Snažili jsme si připomenout existenci něčeho jako je... duše. Ne inteligence, intelekt, duch, mysl či rozum, ale duše.

Tato hra chce být jednoduchá a odehraná na místě, jako je tomu v případě koncertu nebo liturgie; žádná upjatá gesta nebo mystické bitvy, ale pouze gesta, jež jsou užitečná a výstižná.

Doufám, že tato inscenace, v prostředí, kde se bude hrát, zachytí v okách její sítě živé emoce a myšlenky. Jestli to vypadá, že máme za cíl uchopit to, co je v nás světského a co z nás je věčné, náš záměr reálně není tak ambiciózní. Je to spíše pokorná cesta. Přeji si, aby byly divákovi sděleny hlavně pocity a emoce, týkající se této otázky.

                                                                                              Pierre Nadaud

Industra STAGE

Industra STAGE je divadelní platforma kreativního centra Industra, která má za sebou už téměř celou třetí sezonu. Svou stálou divadelní činnost provozujeme v unikátním nedivadelním a industriálním prostoru. Potenciál tovární haly, ve které se ještě nedávno vyráběla smetanová zmrzlina, využíváme k uvádění umělecky hodnotné tvorby profesionálních nebrněnských souborů činoherního, alternativního, tanečně-pohybového a dětského divadla.

Industra STAGE svou organizací a fungováním směřuje k modelu činnosti produkčního domu. Chceme tedy využít jeho výhod a nabídnout spolupráci uměleckým souborům, profesionálním divadlům či jednotlivcům, kteří hledají zázemí pro svou kontinuální uměleckou tvorbu či prostor pro uvádění svých produkcí.

Našim hlavním rezidentem je v současnosti Divadlo Feste, nezávislé profesionální divadlo působící v Brně osmým rokem. Zaměřuje se na tabuizovaná, sociální a politická témata a propojuje svět umění se světem humanitních věd.

Foto: Tereza Hrubá/MUO

Pivní
partner
Hlavní partneři