ROZHOVOR: Král a královna Majálesu 2017

Boj o krále a královnu Brněnského Majálesu 2018 je v plném proudu. Euforii na pódiu před tisíci radujících se spolužáků zažili Andrea Brožovičová z Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) a Jaroslav List z Vysokého učení technického (VUT). Ti totiž aristokratické tituly vybojovali vloni. A s nimi i příležitost uskutečnit studentské projekty, které by zlepšily Brno. „Je to úžasná příležitost. Sám ji člověk ale nevybojuje. Zásadní je sehraná královská družina,“ shodují se v rozhovoru.

Proč jste se vloni rozhodli kandidovat na krále a královnu Majálesu?

Jara: Oslovila mě koordinátorka Majálesu za VUT a viděl jsem v tom pěknou příležitost, jak uskutečnit projekty pro studenty.
Andrejka: Já se vlastně sama nerozhodla kandidovat, přihlásila mě totiž moje nejlepší kamarádka. Ze začátku jsem sice váhala, ale nakonec kandidaturu přijala. Kamarádce jsem neskutečně vděčná za to, že mě přihlásila. Byl to jeden z nejlepších zážitků v mém životě – když stojíš na pódiu a řeknou ti, že jsi vyhrála. A moc jsem si užila celé královské období.

Nakonec jste koruny vybojovali. Co jste pro to museli udělat?

Jara: Teoreticky králi nenese kandidatura žádné povinnosti, kromě účastí na pár akcích. Ale pokud chce vyhrát, tak tomu musí obětovat veškerý svůj volný čas. Nebrat tuto příležitost jen jako obranu proti nudě, ale jako šanci zrealizovat své nápady a udělat něco dobrého pro studenty.
Andrejka: Jako kandidátka jsem jako první musela absolvovat královskou párty VFU. Den předtím jsem dostala antibiotika, takže to bylo velice náročné (smích). Potom jsem se musela zlepšit ve svém time managementu, naše škola není vůbec lehká a skloubit školu, povinnosti v rámci našeho spolku, přípravy na Majáles, fotbal a nějaké povinnosti v domácnosti nebylo hlavně ze začátku snadné. Ale naštěstí mám úžasné rodiče a kamarády, kteří mi ve všem pomáhali.

Kandidáti musí mimo jiné představit projekt, který by v případě výhry uskutečnili ve spolupráci s městem. Můžete popsat, co to bylo ve vašem případě?

Jara: V rámci svého královského programu jsem navrhl sedm bodů, na které bych se chtěl zaměřit. Jedním z nich byl projekt pro Studentské Brno, který řeší problém otevírací doby studenty nejnavštěvovanější knihovny MZK. Chtěl jsem, aby knihovna byla otevřena déle, a to i o víkendech.
Andrejka: V minulém roce se královna nemusela podílet na projektu, přesto jsem našeho krále VFU podporovala v jeho projektu studentského sadu.

A jak šlo během celého roku uskutečnění záměru?

Jara: Nejprve jsme sepsali projekt a natočili k němu propagační video. V další fází jsme udělali veřejné dotazníkové šetření, ze kterého vyplynulo, jaká otevírací doba je pro studenty nejvhodnější. Také jsme dostali mnoho konstruktivních připomínek, které jsme zapracovali. Po schválení projektu Studentským Brnem jsme měli schůzku u pana primátora, který nám pro projekt dal záštitu. Dalším krokem bude spuštění zkušebního provozu v knihovně, na čemž momentálně pracuji spolu se Šárkou Somerlíkovou a ostatními zástupci Studentského Brna.
Andrejka: Náš projekt se bohužel neuskutečnil, ale třeba se ho v budoucnu někdo ujme a dotáhne ho do konce. Spolupráci s městem vnímám jako super příležitost něco změnit a zlepšit v Brně. I když jsem neměla úplně možnost na něčem s městem pracovat, působili na mě velice vstřícně a sympaticky.

Jak moc vás podporovali studenti z vašich školy?

Jara: Jak lze vidět ze série výher VUT v klání o krále na Majálesu, tak podpora studentů je obrovská. Výhra na Majálesu je vždycky týmová práce. Na VUT máme výjimečně dobrou spolupráci studentů a studentských organizací napříč všemi fakultami. Z ní pak těžíme nejen na Majálesu.
Andrejka: Celé období Majálesu to bylo úžasné.

Co byste doporučili budoucím kandidátům a kandidátkám?

Jara: Vytvořte si silný tým, se kterým si Majáles na sto procent užijete a získáte královskou korunu. Snažte se dělat dobro pro ostatní a šířit pozitivní energii.
Andrejka: Doporučila bych jim, aby si to co nejvíce užili. Je to super příležitost, jak poznat nové lidi z různých univerzit, ale také měst. S Pražákama jsem pak byla dokonce v létě i na vodě (úsměv).

Pivní
partner
Hlavní partneři