Novým Koordinátorem královského programu je Láďa Koubek!

Rádi bychom vám postupně přiblížili co všechno v letošním roce bude obnášet studentský program a měsíc v rámci Brněnského Majálesu 2020. Začneme s Láďou, který byl ještě v loňském roce Král za Masarykovu univerzitu a v letošním roce bude mít kompletně na starost Královský program.

,,Ahoj! Jmenuji se Láďa Koubek, mám rád divadlo, moderuji a tancuji a momentálně jsem studentem druhého magisterského ročníku oboru Sociální pedagogika a volný čas na Pedagogické fakultě MUNI. V roce 2019 jsem za Masarykovu univerzitu kandidoval na post krále Brněnského Majálesu a dnes je mi ctí, že se mohu podílet na jeho organizaci. Na starost budu mít hlavně Krále a Královny a univerzitní zóny.''

Na užší organizaci Brněnského Majálesu se již dlouhodobě podílejí studenti brněnských univerzit. Ty jsi letos první student z Masarykovy univerzity, který se do užšího managementu dostal. Na co se těšíš nejvíc?

Láďa: Určitě na lidi co přijdou. V průběhu několika akcí, které jsou součástí Studentského měsíce oslav, člověk narazí na hodně nových lidí, se kterými toho hodně zažije. Úplně úplně nejvíc se ale těším na nové Královny a Krále a jejich družiny. Jsem prostě zvědavý, kdo přijde. :)

V samotný den akce jsou na Brněnském Majálesu velké univerzitní zóny. Kam bys rád směřoval tyto zóny? Co by měly ukazovat návštěvníkům a široké veřejnosti?

Láďa: Univerzitní zóny každým rokem nabízejí chill-out prostor, kde se dá například zahrát fotbálek, vyzkoušet si různé hry nebo pokecat s lidmi zastupující nějaký spolek dané univerzity. Rád bych však posunul zóny do stádia, kdy budou reprezentovat možnosti, nabídku a úspěchy každé univerzity a motivovat potenciální zájemce ke studiu na dané škole. Zóny by měly nabízet nejen odpočinek a zábavu, ale také ochutnávku oborů dané školy, zajímavé informace z oblasti vědy a výzkumu, nejrůznější pokusy nebo zajímavé příběhy absolventů. O to se letos budeme snažit.

Volba Krále a Královny není jen o počtu hlasů na internetu, ale o mnoha soutěžích a složitém algoritmu. Co plánuješ do tohoto roku jako jedny z nejdůležitějších částí hodnocení?

Láďa: Loni jsme kromě zmíněného internetového hlasování byli hodnoceni za společný projekt Krále a Královny (hodnotila se originalita a realizovatelnost). Každý zvlášť jsme byli hodnoceni za výkon v debatě na společenská témata, dále královna byla hodnocena za podobu Majálesového průvodu a Král za počet útržků vhozených do urny přímo v Majálesový den. Společně jsme byli hodnoceni také za výkon ve společné disciplíně a zvlášť za výkon v samostatné disciplíně. O vítězi tedy rozhodovala spousta různých disciplín a zvládnutí všech bylo celkem náročné. Hlavní změnou letošního ročníku bude rozdělení Královské debaty a projektu, což bude fungovat následovně: Kandidáti za jednu univerzitu, tedy Král a Královna, se mezi sebou domluví, kdo půjde do debaty a kdo vytvoří projekt. V jednom dni pak proběhne jak Královská debata, tak i prezentace vytvořených projektů a budou hodnoceny zvlášť. Od rozdělení projektu a debaty si slibuji hlavně snížení náročnosti celého programu pro Krále a Královny.

Teď když máš možnost ovlivňovat podobu nastávajícího Majálesu, co bys rád vylepšil, přinesl, nebo pozměnil?

Láďa: Rád bych využil toho, že jsem se loňský rok zúčastnil programu jako Král MUNI a zažil jsem si tak celý program na vlastní kůži. Letos, jak jsem již zmínil, bych chtěl snížit náročnost celého programu pro Krále a Královny, zároveň bych chtěl udržet jeho nápaditost a rozmanitost. Máme také plány na nové akce, o kterých se určitě brzy dozvíte. Loni nám organizační tým neustále naslouchal a zajímal se o to, co potřebujeme nebo co bychom rádi změnili. V tom bych chtěl letos pokračovat, zapojení a zapálení studenti často přináší skvělé myšlenky a postřehy, které vás z pozice organizátora nemusí napadnout.

Brněnský Majáles není jen o samotném dni oslav, ale o celém měsíci před dnem akce. Které z těchto akcí by si široká veřejnost určitě neměla nechat ujít?

Láďa: V hlavě si dodnes živě přehrávám Stavění Májky, kterému předcházel průvod městem. Skvělá atmosféra, jídlo, pití, tanec a hudba, k tomu není co dodat! Letos navíc akci opět trochu vylepšíme, takže určitě doporučuji přijít. Obrovským zážitkem pro mě byl samotný Majáles, a to hlavně průvod městem, kde nejen že hrály známé kapely, ale hlavně tam přišlo snad celé Brno! Pohled na stovky barevně odlišených lidí, kteří dávají najevo lásku své univerzitě, je jedinečný. Navíc, jak jsem zmínil, chystáme i nové akce, které mi už teď připadají skvělé... Na ty vás ale později pozvu osobně, zatím je to překvapení. :)

Pivní
partner
Hlavní partneři