Brněnský Majáles otevře zónu, která řeší rizika nočního života

Brněnský Majáles se letos opět zapojí do projektu Společnosti Podané ruce, která dlouhodobě poskytuje profesionální služby v oblastech prevence a léčby návykového chování. Na jednodenním festivalu společně vybudují speciální zónu, která nabídne klid, odpočinek, ale hlavně poradenský servis. Program HARD & SMART je mimo jiné unikátní svým propojením – služby totiž nabízí právě v místech, které jsou spjaté s nočním životem.

Noční život bývá mnohdy spjatý s rizikovými aktivitami. Kouření cigaret, vysoké množství alkoholu nebo nějaký ten joint či tableta extáze. I taková rizika jsou spojená s festivalovou scénou. Brněnský Majáles letos nabídne speciální zónu, kde se lidé mohou „odtrhnout“ od festivalového ruchu a využít mohou také poradenský servis, který poskytnou specialisté ze Společnosti Podané ruce.

„Chceme na rizika spojená s nočním životem upozorňovat. Jsme především studentská akce a myslíme si, že je velmi důležité mladé návštěvníky, kteří milují noční zábavu, vzdělávat. Lidé si budou moci v zóně odpočinout a dozví se, na co si mají dávat pozor,“ říká Martina Ježková z Brněnského Majálesu. Podobnou zónu akce přichystala v roce 2016 a loni.

Zóna je součástí programu HARD & SMART, který spustila Společnost Podané ruce. „Program usiluje o poskytování komplexních služeb, které se odborně zaměřují na rizikové faktory, které jsou spjaté například i s festivalovým prostředím. Jedná se například o konzumaci alkoholu či ilegálních drog, dehydrataci a přehřátí, sexuální obtěžování či rizikový sex,“ vysvětluje Otakar veselý ze Společnosti Podané ruce. Mezi rizikové aktivity patří též například poškození sluchu nebo téma bezpečnějšího opuštění akce.

Součástí zóny je také případná krizová pomoc. „Informace o účincích legálních či ilegálních substancí poskytnou speciálně proškolení pracovníci z řad zkušených terapeutů, adiktologů, psychologů či sociálních pracovníků. Jedná se o lidi, kteří mají k tomuto prostředí pozitivní vztah a nevystupují z pozice „expertů", ale spíše partnerů. A v prostředí, kde odborné služby nabízející pomoc a podporu, běžně nepůsobí,“ doplňuje Veselý.

ZÓNA HARD & SMART v Brněnských Majálech, 2018

Profil programu FB HARD & SMART

 

 

Pivní
partner
Hlavní partneři